Inimese immuunsüsteem jaguneb kaasasündinud ja omandatud immuunsuseks. Omandatud immuunsüsteem kujuneb kokkupuutes erinevate antigeenidega, näiteks infektsioonhaiguse läbipõdemise tagajärjel või vaktsineerimisel.  Seevastu kaasasündinud immuunsüsteemi, mille moodustavad nahk, soolestiku mikrofloora, limaskest, ensüümid ja spetsiifilised vererakud mõjutab suurel määral meie eluviis.

Kui jutt läheb immuunsüsteemi tõhusale turgutamisele, tuleb enamjaolt arutluse alla karastamine, värskes õhus viibimine, sport, puhkus, stressi ohjamine, tervislik toitumine ja mitmesuguste toidulisandite tarvitamine. Ent kas olete kunagi mõelnud immuunsuse tugevdamisele nina limaskesta kaudu?

Nina limaskest on meie organismi „filter“

Nina limaskest osaleb immuunsüsteemi tegevuses. See toimib pindmise immuunsüsteemi ehk kaitsebarjäärina – nina limaskestas asuvad karvakesed püüavad kinni sissehingatavas õhus leiduva tolmu, kahjulikud ained ja mikroobid. Terve limaskest kannab hoolt selle eest, et kopsudesse jõuaks soe puhas õhk ning hingamine toimuks kergelt ja ühtlaselt. Võime julgelt väita, et nina abil saab meie organism eluenergiat, niisiis oleneb ninaõõne seisukorrast ka organismi teiste süsteemide talitlus ja meie üldine enesetunne.

Suur osa viirusi ja patogeene jõuab meie organismi teatavasti piiskade kaudu, kui me need õhuga sisse hingame. Kui nina limaskest on kuiv või ei ole puhas, ei suuda see sissehingatavat õhku filtreerida ja normaalne hingamine on häiritud. Ninaõõnes hakkavad paljunema mikroobid, mis võivad hõlpsalt jõuda kopsudesse ja mujale organismi. Kui organism on nõrgenenud, saab sellest ideaalne keskkond mitmesuguste nakkuste levikuks. Seega võib ninaõõne kehv seisund tuua peale nohu kaasa ka tõsisemaid haiguseid.

Ninaõõne hooldus mõjutab immuunsüsteemi toimimist

Nina tervena hoidmiseks ja organismi immuunsüsteemi toimimise tõhustamiseks on tähtis suunata tähelepanu kahele peamisele aspektile: ninaõõne puhtusele ja nina limaskesta niisutamisele. Selle kindlustamiseks võiksime ninaõõnt iga päev puhta soolase (0,9%) veega loputada. Nina igapäevane loputamine tõkestab mustuse ja mikroobide levikut, tõhustab sissehingatava õhu filtreerimist, hoiab nina limaskesta niiskena, stimuleerib limaskesta närvilõpmeid ning haistmisretseptoreid, hõlbustab hingamist.

Nina limaskesta piisavalt niiskena hoidmiseks on tähtis juua küllaldasel määral vett. Tasub proovida nina niisutamist looduslike taimeõlide või spetsiaalselt selleks ette nähtud preparaatide, näiteks Rinopanteina® ninasalvõi või tilkadega.Samuti on soovitatav juua sooja teed (näiteks ingveritee), hingata sisse sooja vee auru ja kasutada kodus õhuniisutit.

Immuunsust tugevdavad tõhusalt ka mitmesugused hingamisharjutused. Hingamisharjutused stimuleerivad ninaõõne veresooni, kergendavad hingamist ja viivad organismi rakkudesse rohkem hapnikku.

Oluline osa on samuti kodusel puhtusel, et vähendada kokkupuuteriski allergeenidega. Allergeenid kogunevad vaipadesse, mööblikatetesse, tekkidesse ja patjadesse ning teistesse pehmetesse pindadesse. Näiteks aastaringseks allergeeniks on kodus olevad tolmulestad, mis pääsevad läbi hingamisteede limaskesta organismi.
Mõni inimene on spetsiifiliste allergeenide suhtes ülitundlik. Sellisel juhul on tähtis välja selgitada, millega kokkupuutel kaebused tekivad ja kanda hoolt, et ümbritsevas keskkonnas ei oleks vastavaid allergeene.

Beetaglükaan on tõhus ninaõõne immunostimulaator

Tuleb meeles pidada, et ninaõõne tervisega on nagu kõige muuga, kõigepealt tuleb keskenduda profülaktilisele hooldusele - kindlustada alaline kaitse ja vältida ravivajadust. Ent isegi kui ninaõõne eest püüdlikult hoolt kanda, ei piisa mõnikord pelgalt kodustest vahenditest, siis võib abi olla meditsiinilistest ninapihustitest. Sageli kasutavad inimesed nina limaskesta ebameeldivate sümptomite korral antibakteriaalseid ninapihusteid. Kuigi seesugused preparaadid leevendavad ebameeldivaid sümptomeid, kahjustavad need pahatihti nina limaskesta happesust, hävitavad kasulikke baktereid ja seega nõrgestavad organismi immuunsüsteemi.

Nina limaskesta jaoks on eriti head sellised pihustid, mis sisaldavad beetaglükaani. Beetaglükaan on bioaktiivne komponent, mida peetakse üheks immuunsüsteemi tugevamaks looduslikuks ergutiks. Teadlased on juba paarsada aastat uurinud beetaglükaani osa onkoloogiliste, nakkus- ja muude haiguste ravis.

Beetaglükaaniga ninaspreid võitlevad tõhusalt viiruslike ja bakteriaalsete infektsioonide ning nende tekke vastu. Immuwash® ninasprei sisaldab puhastatud 1-3 beetaglükaani – tugevat immuunsüsteemi stimulaatorit, mis aktiveerib kaasasündinud ja omandatud immuunvastust ning aitab külmetushaigustest jagu saada. Beetaglükaan kinnitub eriliste retseptoritega immuunsüsteemi spetsiifiliste rakkude makrofaagide külge. Makrofaagid on veres ringlevad valgelibled, mille funktsiooniks on tuvastada ja hävitada patogeene ning aktiveerida immuunvastust nendevastaseks võitluseks.

Makrofaagid lagundavad ja hävitavad mikroobe, eritavad rohkem kui 50 bioloogiliselt aktiivset ainet ning osalevad haavade paranemisel. Makrofaagide võime täita oma funktsioone oleneb nende aktiivsusastmest. Kui beetaglükaan kinnitub makrofaagide külge, aktiveerib see neid, mille tulemusena on makrofaagidel palju suurem võimalus võõrkehi tuvastada. Samal ajal aktiveerub ka fagotsütoos ehk patogeenide hävitamine ja saadetakse signaal immuunsüsteemi teistele rakkudele.  Sellisel moel beetaglükaan aktiveerib ja „äratab“ immuunsüsteemi ning suurendab vastupanuvõimet võimalikele nakkustekitajatele.

Immuwash® ninasperi on isotooniline lahus, mis puhastab ja niisutab nina limaskesta ning taastab füsioloogilise sekreedi pH-taset. See on ohutu viis hoolitseda nina tervise eest.