Allergia on organismi muutunud reaktsioon keskkonnale, kui suureneb tundlikkus ühe või mitme aine suhtes pärast korduvat nendega kokkupuudet.

Allergilised haigused on tõusuteel, eriti arenenud riikides. Kahekümnenda sajandi alguses oli Euroopas pollinoos (õietolmuallergia) ühel kümnest inimesest, tänapäeval põeb seda haigust 15 kuni 20 protsenti elanikkonnast. Allergilised haigused muutuvad üha sagedasemaks – neid diagnoositakse üha sagedamini lastel, eriti väikelastel. Veel 10-15 aastat tagasi diagnoositi koolieelsetel lastel bronhiaalastmat ja allergilist nohu harva, tänapäeval aga üha sagedamini. Selle põhjuseks võib pidada diagnostikavõimaluste paranemist ja haiguse tekkemehhanismide paremat mõistmist, kuid teisalt on allergilisi haigusi kogu maailmas üha rohkem.

Kui allergeenid esmakordselt toidu või sissehingatava õhuga organismi sisenevad, ei põhjusta see veel allergilisi reaktsioone, ainult muudab inimese tundlikuks, see tähendab, et algab antikehade tootmine. Kõige olulisemat rolli mängib imuunglobuliin E (IgE), mis satub kudedesse ja liitub nuumrakkudega, eriti ülemistes hingamisteedes, kopsudes, nahas, soole limaskestas. Nuumrakud on täis bioloogiliselt aktiivseid aineid (histamiini jne). Allergilisel inimesel tekib pärast korduvat kokkupuudet allergeeniga spetsiifiline IgE, mis liitub nuumrakuga ja sensibiliseerib seda. Selline nuumrakk eritab palju bioloogiliselt aktiivseid aineid, mis suurendavad veresoonte seinte läbilaskvust ja põhjustavad kudede kahjustusi. Allergiline põletik võib hõlmata organismi erinevaid süsteeme ja avalduda dermatiidi, riniidi, konjunktiviidi, bronhiaalastma kujul, mõnikord kogeb inimene isegi anafülaktilist šokki.

Allergia üks vorme on allergiline nohu. See võib olla püsiv, kui ninakinnisus ja/või limaeritus häirib inimest aastaringselt või hooajaline, kui sümptomid ilmnevad ainult taimede, mille suhtes inimene on allergiline, õitsemise ajal. Õietolmuallergia (pollinoos) jaguneb haigustekitajate järgi kolme põhiliiki.
Puude õietolmu allergia on varajane pollinoos, mis hakkab vaevama varakevadel, kui puud õitsema hakkavad (mais-aprillis õitsevad lepad ja sarapuud, mais kased ja vahtrad, juunis tammed). Heinapalavik vaevab mais-juunis, kui õitsevad aasataimed: timut, nurmikad, kerahein. Augustis–septembris avaldub umbrohuallergia (õitseb koirohi, päevalill, mais jms).

Hooajaline allergiline nohu areneb mõnikord eriti dramaatiliselt – ajal, mil loodus ärkab ja tähistab kevadet, kui õites on aiad ja heinamaad – tunnevad õietolmu suhtes allergilised inimesed end eriti halvasti. Nad hakkavad aevastama, mõnikord lihtsalt hoogudena, neid vaevab ninakinnisus ja -sügelus, vesine või limane eritist ninast, sageli ka konjunktiviit, mis muudab silmad tundlikuks, tekib pisaravool, valguskartus. Lisaks sellele või vaevata peavalu, suulae ja kõrvade sügelus, mõnikord nõrgeneb või kaob kõhnatunne. Väikesed lapsed hõõruvad ja kirtsutavad oma sügelevat nina.

Kui varem arvati, et väikelastel allergiline nohu peaaegu puudub, siis nüüd diagnoositakse seda haigust üha enam ka eelkooliealistel lastel. Kaunase Meditsiiniülikooli Lastehaiguste Kliiniku epidemioloogiliste uuringute kohaselt on 4–6% Leedu elanikest diagnoositud allergiline nohu ja umbes 24% erinevas vanuses lapsi kurdab sellele haigusele iseloomulike sümptomite üle. Allergilise riniidiga lastel on nina kaudu hingamine raskendatud, mis võib põhjustada päeva jooksul nende töövõime ja aktiivsuse langust ning nende õppeedukus võib olla nõrgem. Lisaks sellele magavad need lapsed ninakinnisuse tõttu öösiti halvemini, nii et päeval võivad nad olla unised ja närvilised. Allergiline hooajaline nohu võib kesta nädalaid, seetõttu on see lapse jaoks tõeliselt tõsine haigus, mis võib tema normaalset elu märkimisväärselt häirida.

Püsivat allergilist nohu võivad põhjustada paljud allergeenid, kuid kõige tavalisemalt on need tolmulestad. Neid mikroskoopilisi olendeid leidub kõigis kodudes ning eriti just seal, kus veedame suurema osa oma ajast – magamistubades. Tolmulest toitub inimese naha pinnakihi rakkudest. Inimesed võivad olla allergilised kosmeetikatoodete, sigaretisuitsu (kahjulik on ka "passiivne" suitsetamine), koristusvahendite, pesupulbri, lemmikloomade, siseruumide hallituse suhtes, millele on viimasel ajal pööratud erilist tähelepanu. Näiteks Soomes on läbi viidud mahukas uuring hallitusseente ja nende mõju kohta inimese tervisele. Uuriti, millised ehitusmaterjalid on hallituse tõttu potentsiaalselt ohtlikumad, milline hallituse kogus on inimestele juba kahjulik. Huvitaval kombel on leitud, et hallitus ei põhjusta mitte ainult allergiat, vaid mõned selle liigid võivad põhjustada ka vähki.

Allergilist nohu aitab diagnoosida haiguse sümptomite hinnang, haiguse anamnees ja ka allergiline anamnees, sest sageli on ka patsiendi pereliikmed või sugulased allergilised. Vereanalüüsis leitakse mõnikord kõrgenenud eosinofiilide arv, suureneb IgE. Erinevad allergiatestid aitavad tuvastada konkreetseid allergeene, mille vastu inimene on allergiline. See on oluline, kuna teades, mille suhtes allergiline ollakse, saab patsient võimaluse korral vältida kokkupuudet allergeeniga, vastavalt sellele korrastada oma elukeskkonda ja alustada ravi allergiavastaste ravimitega  enne seda, kui allergiat põhjustavad taimed õitsema hakkavad. Lisaks sellele saab spetsiifiliste allergeenide tundmisel kasutada immunoteraapiat - ravi allergeenide väikeste annustega. Seda ravimeetodit nimetatakse mõnikord allergiavaktsiiniks.

Otolarüngoloogi konsultatsioon aitab eristada allergilist riniiti teistest sarnaste sümptomitega haigustest – nakkusliku päritoluga rinosinusiidist, adenoidsest hüperplaasiast jne.

Allergiline riniit pole "lihtsalt" nohu. Seda peab diagnoosima ja põhjalikult ravima, sest 20-30 protsendil allergilist riniiti põdevatel patsientidel areneb välja ka astma. Lisaks sellele on kuni 90 protsendil bronhiaalastmat põdevatel patsientidel ka allergiline riniit. Kui allergilist riniiti mitte ravida, siis 20 protsendil patsientidel areneb kümne aasta jooksul välja bronhiaalastma.

Allergilist riniiti ravitakse allergiavastaste ravimitega (lokaalsed ja süsteemsed) ja määratakse sümptomeid leevendav ravi. Mõnikord kasutatakse immunoteraapiat, eriti kui patsient on allergiline väheste allergeenide suhtes, kui tavapärane ravi on raskesti rakendatav või haiguse vorm on mõõdukas või raske.

Allergilise riniidi raviks soovitatakse praegu uusi antihistamiine (loratadiin, tsetirisiin, ebastiin, desloratadiin, rupatadiin ja levotsetirisiin), kuna need blokeerivad hästi H1-retseptoreid ja neil pole klassikalistele antihistamiinikumidele tüüpilisi kõrvaltoimeid. Need vähendavad teiste mediaatorite vabanemist nuumrakkudest ja basofiilidest, pärsivad põletikus osalevate rakkude migratsiooni, mõjutades adhesioonimolekule ja vähendavad aktiivsete põletikuliste mediaatorite, nagu leukotrieenide ja prostaglandiinide, sünteesi  Kõik antihistamiinikumid imenduvad seedetraktist hästi ja seetõttu manustatakse neid tavaliselt tablettide kujul. See manustamisviis ja ravimi süsteemne toime võimaldavad vähendada allergia teisi tunnuseid, nagu konjunktiviit, urtikaaria.

Paikseid antihistamiinikume (levokabastiin, aselastiin) kasutatakse ka allergilise riniidi raviks. Neid iseloomustab ravitoime kiire algus (5-15 minuti möödudes). Need ravimid sobivad episoodilise allergilise riniidi raviks.

Paiksed kortikosteroidid on allergilise riniidi ravis väga tõhusad. Paikselt manustatuna need ravimid peaaegu ei jõua süsteemsesse vereringesse ega mõjuta teisi elundeid ega süsteeme. Mõnikord (esinevad 5% patsientidest) võib esineda ninaverejooksu või muid nina limaskesta kahjustusi. Paikselt manustatavaid kortikosteroide võib välja kirjutada koos teiste ravimitega.

Allergilise riniidi raviks võib kasutada leukotrieeni retseptorite antagoniste. Need ravimid on eriti turvalised ja seetõttu kirjutatakse neid sageli välja lastele. Neid võib manustada pikka aega ja kasutada koos teiste ravimirühmadega. Neid ravimeid kasutatakse ka astma raviks, eriti lastel.

Seega on allergilise riniidi raviks palju ravimirühmi. Seetõttu ei soovitata allergilist nohu iseseisvalt ravida ainult käsimüügiravimite ja käsimüügitoodetega, kuna igale patsiendile tuleb valida sobivad ravimikombinatsioonid ja määrata kindlaks ravi kestus. See sõltub patsiendi haiguse vormist, raskusastmest ja vanusest, nii et õige ravi võib määrata ainult arst. Patsient või haige lapse vanemad saavad apteekriga konsulteerides osta ainult sümptomaatilisi leevendusvahendeid - nina limaskesta turset alandavaid ninatilku, ninaõõne puhastamiseks mõeldud merevett. Turset alandavaid ninatilkasid ei tohiks kuritarvitada, neid ei tohiks kasutada pikkade kuuridena (osasid saab kasutada 3–5 päeva, teisi umbes 2 nädalat). Nende ravimite  liigtarbimine võib põhjustada vasomotoorset riniiti, mille sümptomid võivad olla sarnased allergilise riniidiga. Ninakinnisuse korral aitab nina limaskesta veresooni ahendavate ninatilkade asemel väga hästi pihustatav merevesi, mida võib kasutada pikajaliselt, see on täiesti ohutu. See vahend sobib eriti lastele, kuna nad sageli ei oska või ei taha nina nuusata. Pealegi kui nina limaskest on tugevalt paistes, on parem pesta lima välja mereveega, sest nina tugev nuuskamine võib kõrvad lukku ajada ja ninaõõnest võib lima isegi keskkõrva sattuda. Mereveega võib nina loputada piiramatu aja jooksul igas vanuses lastel (isegi imikutel) ja täiskasvanutel. Lisaks sellele eemaldab merevesi nina limaskestalt mitte ainult lima, vaid ka tolmu ja allergeenid.

Sterimar™ merevee lahused puhastavad ning eemaldavad tolmu ja allergeenid nina limaskestalt, tutvu toodetega siin